Kasa fiskalna

Kasa fiskalna znajduje się w każdym sklepie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, bądź planujesz założyć własną działalność, prędzej czy później zetkniesz się z tym tematem. Dowiedz się, do czego służą kasy fiskalne, kto musi ich używać i w jakim celu.

Kasa fiskalna
Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które służy do rejestrowania transakcji sprzedaży produktów i usług. Kasy składają się z klawiatury, wyświetlacza oraz drukarki. Każdy paragon drukowany jest podwójnie, jeden idzie do klienta, drugi zachowuje sprzedawca.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Według obecnych przepisów obowiązek ten obowiązuje przedsiębiorców, których obrót w poprzednim roku podatkowym przekroczył kwotę 20 000 zł. Przy niższym obrocie mogą skorzystać ze zwolnienia. Bez względu na wysokość obrotu kasę fiskalną muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy sprzedają sprzęt radiowy, telewizyjny, gaz płynny, elementy do silników spalinowych, sprzęt telekomunikacyjny. Ze zwolnienia nie mogą także skorzystać przedsiębiorcy oferujący przewóz osób i bagażu, doradztwo podatkowe, usługi gastronomiczne, fryzjerskie czy kosmetyczne.

Podział kas fiskalnych
Podstawowy podział obejmuje kasy małe, średnie oraz systemowe.
Kasy małe o niewielkich gabarytach i prostych funkcjach. Przeznaczone są głównie do usług takich jak stoisko na targowisku, bazarze, ze względu na to, że nie zajmują dużo miejsca na ladzie i łatwo je się przenosi.
Średnie kasy przeznaczone są do placówek handlowych o średnim natężeniu ruchu.
Kasy systemowe są połączone z innymi kasami, przez co muszą posiadać dużo interfejsów komunikacyjnych i funkcji zaawansowanych. Takie kasy sprawdzają się choćby w dużych sieciach sklepów, gdzie np. osoby posiadają kartę stałego klienta.

Obowiązki właściciela kasy
Przed zakupem kasy fiskalnej przedsiębiorca powinien udać się do właściwego dla miejsca prowadzenia działalności urzędu skarbowego i zgłosić zamiar jej zakupu oraz rozpoczęcia sprzedaży. Należy także poinformować o dokładnej liczbie kas oraz planowanego użycia. Kolejnym krokiem jest fiskalizacja kasy, której może dokonać wyłącznie uprawniony do tego serwis. Potem należy również poinformować o tym urząd skarbowy. Od urzędu otrzymasz numer identyfikacyjny, który należy umieścić na kasie w taki sposób, aby się nie zatarł.

W Polsce, tak jak i w wielu innych krajach, kasy fiskalne są wyposażone w pamięć fiskalną o właściwościach OTP, oznaczoną unikatowym numerem. Po zakończeniu każdego dnia sprzedaży kasjer ma obowiązek wykonania na kasie tzw. raport fiskalny dobowy. Raporty kasowe należy gromadzić, a także uwzględniać przychody zapisane na kasie w swoich zeznaniach podatkowych.

Dodaj komentarz