Rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze to coraz częściej używane instrumenty płatnicze. Wybór odpowiedniej karty wśród szerokiej oferty nie jest łatwy, dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na ten temat, co ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji.

Karta debetowa
Karta debetowa, jedna z popularniejszych kart płatniczych w Polsce jest wydawana przez banki. Dzięki niej możliwe są transakcje gotówkowe i bezgotówkowe związane z konkretnym rachunkiem bankowym i tylko ze środków, które posiadamy na koncie. Można nią płacić zarówno za zakupy w sklepie stacjonarnym, jak i kupując przez internet, a także wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatów. Często jej wydanie i opłata za korzystanie z niej są niskie, bądź nawet są darmowe.

Karta kredytowa
Karta kredytowa umożliwia uzyskanie od banku krótkoterminowego kredytu. Kartę kredytową może otrzymać osoba, która się o nią ubiega i posiada zdolność kredytową. Można nią płacić za te same transakcje, co w przypadku karty debetowej. Każda transakcja wymaga potwierdzenia za pomocą podpisu lub podania kodu PIN. Co ważne, podczas użytkowania korzystamy z pieniędzy od banku, po określonym czasie musimy je oddać. Jeśli uczynimy to w określonym terminie, oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Karta kredytowa jest formą krótkoterminowej, darmowej pożyczki, jeśli tylko pilnujemy regularnej spłaty zobowiązań. Samo wydanie karty w wielu przypadkach jest płatne.

Karta przepłacona
Karty przepłacone często wykorzystują sieci handlowe w celach marketingowych. Takie karty umożliwiają zakupy w określonych miejscach. Na karcie dostępna jest konkretna ilość środków, po wykorzystaniu całości zgromadzonych na niej pieniędzy staje się bezużyteczna. Użytkownik może ją jednak zasilić dowolną kwotą.

Karta charge, czyli karta obciążeniowa pozwala na korzystanie ze środków w ramach limitu udzielonego przez bank. W określony dzień miesiąca należy spłacić zobowiązanie, w przeciwnym razie bank zablokuje kartę i naliczy odsetki od wydanej kwoty.

Przed wyborem karty płatniczej powinniśmy się upewnić, ile kosztuje opłata za wydanie i korzystanie z karty, czy korzystanie z bankomatów jest darmowe oraz dowiedzieć się, jakie są limity w przypadku kart kredytowych i debetowych.

Dodaj komentarz